No. | Item |
---|---|
ELECTION OF THE MAYOR OF THE BOROUGH Cr. J.H. Marsh will move and Cr. B. Jones will second: “That Councillor STEPHEN JOHN MASTERSON be elected Mayor of the Borough to hold office until the Annual Meeting of the Council in 2019.” On his election, the Mayor will be invested with the Insignia of Office, take the Chair and make his Declaration of Acceptance of Office in accordance with Section 83 of the Local Government Act, 1972. The Mayor will address the Meeting and will signify the appointment of Reverend Steve Stewart as the Mayor’s Chaplain. |
|
VOTE OF THANKS To record the Council’s appreciation of the excellent service rendered by Councillor Sophia Choudhary as Mayor and Miss Attika Choudhary as Mayoress during the Municipal Year 2017/18. An illuminated scroll shall be presented, together with a Past Mayor’s Badge, to Councillor Sophia Choudhary and a Past Mayoress Badge to Miss Attika Choudhary. |
|
ELECTION OF THE DEPUTY MAYOR Cr. M.J. Tennant will move and Cr. K. Dibble will second: “That Councillor SUE CARTER be elected Deputy Mayor of the Borough to hold office until the Annual Meeting of the Council in 2019.” On her election, Councillor Sue Carter will be invested with the Deputy Mayor’s Badge. She will then make her Declaration of Acceptance of Office in accordance with Section 83 of the Local Government Act, 1972. |
|
To confirm the Minutes of the Meeting of the Council held on 19th April, 2018 (copy Minutes herewith). |
|
RETURNING OFFICER'S REPORT PDF 105 KB To receive the Returning Officer’s Report of the names of the persons elected as Borough Councillors at the Elections held on 3rd May, 2018 (copy attached – Annex 1). |
|
MAYOR'S COMMUNICATIONS |
|
REVIEW OF GOVERNANCE STRUCTURE - STANDING ORDERS FOR THE REGULATION OF BUSINESS PDF 250 KB At its meeting on 19th April, 2018 the Council considered and approved updates to the Constitution. In accordance with Council Procedure Rule 29 (1), the proposed amendments to the Standing Orders for the Regulation of Business stood adjourned without discussion. As it is the Annual Meeting, the Council will need to waive its Standing Orders in order to make the changes. A copy of the revised Standing Orders is attached herewith (Annex 2). The recommendation is as follows: “That Standing Order 29 be waived and that the Council adopt the revised Standing Orders for the Regulation of Business, attached at Annex 2, for inclusion in Part 4 of the Constitution.” |
|
APPOINTMENT OF THE LEADER OF THE COUNCIL To consider nominations and appoint the Leader of the Council to hold office until the Annual Council Meeting in 2019. Cr. D.E. Clifford has been nominated by the Conservative Group. |
|
APPOINTMENTS 2018/19 (1) To note the appointment of the Deputy Leader and the following councillors as Cabinet Members for the Municipal Year 2018/19, to be made by the Leader of the Council: Cr. K.H. Muschamp - Deputy Leader Cr. Barbara Hurst - Planning and Economy Cr. G.B. Lyon - Corporate and Democratic Services Cr. M.L. Sheehan - Operational Services Cr. P.G. Taylor - Customer Experience and Improvement Cr. M.J. Tennant - Major Projects and Property (2) To consider and approve the Appointments to Committees for the Municipal Year 2018/19 as follows, in accordance with the allocations to achieve political balance indicated: DEVELOPMENT MANAGEMENT Voting Members Conservative: 7 Labour: 3 Independent: 1 Cr. D.B. Bedford Cr.
Sue Dibble Cr. D.M.T
Bell Cr. R.M. Cooper Cr.
Jennifer Evans Cr. P.I.C. Crerar Cr.
C.P. Grattan Cr. Mara Makunura Cr. A.R. Newell Cr. J.H. Marsh Cr. B.A. Thomas Standing Deputies Conservative: Labour: Cr. Veronica Graham-Green Cr. P.F. Rust NOTE: The Cabinet Member with responsibility for planning matters is to be an ex officio non-voting member of the Development Management Committee LICENSING AND GENERAL PURPOSES Voting Members Conservative: 7 Labour: 3 Liberal Democrat: 1 Cr. Sue Carter Cr.
A.H. Crawford Cr. A.K.
Chowdhury Cr. Sophia Choudhary Cr. A.J.
Halstead Cr. Liz Corps Cr.
B. Jones Cr. Marina Munro Cr. M.D. Smith Cr. Jacqui Vosper Cr. J.E. Woolley OVERVIEW AND SCRUTINY Voting Members Conservative: 7 Labour: 4 Cr. D.B. Bedford Cr.
T. Bridgeman Cr. J.B. Canty Cr.
K. Dibble Cr. M.S. Choudhary Cr.
B. Jones Cr. R.M. Cooper Cr.
Nadia Martin Cr. Veronica Graham Green Cr. M.D. Smith Cr. B.A. Thomas POLICY AND PROJECT ADVISORY BOARD Voting Members Conservative: 8 Labour: 3 Cr. J.B. Canty Cr.
A.H. Crawford Cr. Sophia Choudhary Cr.
M.J. Roberts Cr. P.I.C Crerar Cr.
P.F. Rust Cr. R.L.G. Dibbs Cr. Mara Makunura Cr. Marina Munro Cr. A.R. Newell Cr. J.E. Woolley (3) To consider the nominations and appoint the Chairman and Vice-Chairman of the Committees (the Conservative Group nominations are set out below): Development Management Nominated Chairman - Cr. B.A. Thomas Nominated Vice-Chairman - Cr. J.H. Marsh Licensing and General Purposes Nominated Chairman - Cr. J.E. Woolley Nominated Vice-Chairman - Cr.
Jacqui Vosper (4)
To
consider the nominations and appoint the Chairman of the following Committees (the
Conservative Group nominations are set out below): Overview and Scrutiny Nominated Chairman - Cr. M.D. Smith Policy and Project Advisory
Board Nominated Chairman - Cr. A.R. Newell (5) To consider and approve the Appointments to the Management Boards for the Council Trusts for the Municipal Year 2018/19 as follows, and to authorise each Management Board to make decisions on behalf of the Council by majority vote: The
Aldershot Recreation Ground Trust Cr. D.B. Bedford Cr. K. Dibble Cr. A.R. Newell Standing Deputy: Cr. T.D. Bridgeman King
George’s Field, Farnborough Trust Cr. R.L.G. Dibbs Cr. B. Jones Cr. P.G. Taylor Standing Deputies: Cr. Mara Makunura and Cr. A.J. Halstead The
Alfred Henry Goode Will Trust Cr. D.E. Clifford Cr. A.H. Crawford Cr. K.H. Muschamp Standing Deputy: Cr. B. ... view the full agenda text for item 9. |